Project Description

Kyk wie is benoem vir die 2022 Silwerskermfeestoekennings!

Die gesogte Silwerskermfeestoekennings word op Saterdag 26 Maart tydens twee seremonies oorhandig. Die 10de Silwerskermfees: Tegniese toekennings, vind om 13:30 by die Theatre on the Bay plaas, terwyl die Silwerskermfeestoekenningsgeleentheid, waartydens die beeldjies vir die hooftoekennings uitgedeel word, om 19:00 by die Bay Hotel se Rotunda afskop. Albei dié geleenthede word vanjaar trots geborg deur die Stad Kaapstad.

Aanlyn feesgangers kry tydens die hooftoekennings om 19:00 die geleentheid om na die uitmuntende Oscar-benoemde dokumentêr Writing with Fire te kyk wat vroeër die week by die Theatre on the Bay vertoon is. Filmliefhebbers kan wel die Silwerskermfees se sosialemediaplatforms tydens die geleentheid volg om dop te hou wie die wenners is.

En vanjaar se benoemdes is…

SPEELFILMS

BESTE SPEELFILM

Barakat

Indemnity

Down so long

Gaia

BESTE DRAAIBOEK

Barakat

Gaia

Indemnity

Stiekyt

BESTE REGISSEUR

Barakat – Amy Jeptha

Down So Long – Angie Mills, Damir Radonic

Gaia – Jaco Bouwer

Indemnity – Travis Taute

BESTE AKTEUR

Barakat – Joey Rasdien

Down So Long – Tshamano Sebe

Indemnity – Jarrid Geduld

Stiekyt – Paul du Toit

BESTE AKTRISE

Barakat – Vinette Ebrahim

Beurtkrag – Donnalee Roberts

Down so Long – Khadija Heeger

Gaia – Monique Rockman

BESTE VROULIKE BYSPELER

Barakat – June van Merch

Barakat – Quanita Adams

Indemnity – Nicole Fortuin

Stiekyt – Illse Roos

BESTE MANLIKE BYSPELER

Gaia – Alex van Dyk

Indemnity – Abduraghmaan Adams

Stiekyt – Albert Pretorius

Stiekyt – Jacques Bessenger

BESTE PRODUKSIE-ONTWERP

Barakat – Sumaya Wicomb

Gaia – Rocco Pool

Indemnity – Chris Joubert

Stiekyt – Bathoni Robinson

BESTE REDIGERING

Barakat – Sanjin Muftić

Gaia – Leon Visser

Indemnity – Simon Beesley

Vlugtig – Dries Scholtz

BESTE KINEMATOGRAFIE

Barakat – Ebrahim Hajee

Gaia – Jorrie van der Walt

Indemnity – Zenn van Zyl

Stiekyt – Eduan Kitching

BESTE OORSPRONKLIKE MUSIEK

Barakat – Kyle Shepherd

Beurtkrag – Charl-Johan Lingenfelder

Gaia – Pierre-Henri Wicomb

Indemnity – Kyle Shepherd

BESTE GRIMERING EN HAARSTILERING

Barakat – Farzanah Siblall

Gaia – Sulani Saayman

Indemnity – Francois Rademeyer

Stiekyt – Mari Conradie, Tessa Denton

BESTE KOSTUUMONTWERP

Barakat – Ayesha Khatieb

Gaia – Mariechen Vosloo

Stiekyt – Marné van den Burgh, Annerike van der Spuy

Vlugtig – Anene Scheepers

BESTE KLANKONTWERP

Barakat – Barry Donnely

Gaia – Tim Pringle

Indemnity – Kyle Shepherd

Vlugtig – Charlotte Buys

KORTFILMS

BESTE KORTFILM

Katvis

Leemtes en leegheid

My beskermer

Twintig tone in ’n hangkas

BESTE DRAAIBOEK

Die Horries – Bibi Slippers

Katvis – Igna Botha

Leemtes en leegheid – Jordy Sank, Terence Makapan

Skyn – Carla Smith

BESTE REGISSEUR

Bergie – Dian Weys

Katvis – Anton Scholtz, Michael Minnie

My beskermer – D.W. Smith (Diana Mills Smith)

Twintig tone in ‘n hangkas – Morné Strydom

BESTE REDIGERING

Aan/Af – Elana Steyn

Baber – C.A. van Aswegen

Die Horries – Regardt Visser

Katvis – Michael Minnie

BESTE KINEMATOGRAFIE

Baber – Justin Youens

Katvis – Anton Scholtz – Katvis

Leemtes en leegheid – Rick Joaquim

My beskermer – Rick Joaquim

BESTE OORSPRONKLIKE MUSIEK

Baber – Ghalik Jacobs, Mark Goliath, No Friends of Harry

Bennie Bingo – Ryno Posthumus

Bittersoet – Pieter Bezuidenhoudt

Twintig tone in ‘n hangkas – Emma van Heyn

BESTE PRODUKSIE-ONTWERP

Baber

Die Horries

My Beskermer

Vrywater

BESTE AKTEUR

Aan/Af – Marlo Minaar

Twintig tone in ‘n hangkas – Pietie Beyers

Verstikking – Ayden Croy

Verstikking – Irshaad Ally

BESTE AKTRISE

Baber – Monique Rockman

Katvis – Erica Wessels

Leemtes en leegheid – Lida Botha

Skyn – Carla Smith

BESTE ENSEMBLE

Katvis 

Leemtes en Leegheid

Skyn

Twintig tone in ’n hangkas

BESTE BESTAANDE WERK

Ekstasis          

The Stranger  

Ulwandle